O autorze
Partner Zarządzający w projekcie You Can Business.

Pomaga organizacjom wprowadzać innowacyjne modele biznesowe (disruptive business models), specjalizuje się w przyszłych trendach i nowoczesnym zarządzaniu zespołami wspierające zmianę technologiczną 4.0.

Zakładał i zarządzał Międzynarodowym Centrum Outsourcingowym w 3mieście, pomagając globalnym klientom w zarządzaniu procesami. Nagrodzony jako najlepszy Manager w Europie Środkowo Wschodniej w branży Outsourcingowej.

Absolwent Harvard Business School w obszarze Disruptive Strategies.

Marzysz o własnym biznesie? Sprawdź, czy masz osobowość przedsiębiorcy.

Jesteś pracownikiem korporacji, marzysz o własnym biznesie? Masz znakomity pomysł, pasję, lecz coś Cię trzyma, nie pozwala ruszyć na swoje? A może masz już swój biznes? Ale na pytanie o cenę masz ścisk w gardle? Myślisz o kwocie x, a ostatecznie podajesz dużo mniejszą? A może dla znajomych, ich znajomych i rodziny większość rzeczy robisz za darmo i brakuje Ci czasu na zarabianie prawdziwych pieniędzy?

Jesteś pracownikiem korporacji, marzysz o własnym biznesie? Masz znakomity pomysł, pasję, lecz coś Cię trzyma, nie pozwala ruszyć na swoje?

A może masz już swój biznes? Ale na pytanie o cenę masz ścisk w gardle? Myślisz o kwocie x, a ostatecznie podajesz dużo mniejszą? A może dla znajomych, ich znajomych i rodziny większość rzeczy robisz za darmo i brakuje CI czasu na zarabianie prawdziwych pieniędzy?

Jeśli tak się dzieje to znaczy, że już prowadzisz wewnętrzną walkę na poziomach wartości. Wartości, które nie są jeszcze w pełni osadzone, żeby przedsiębiorczością się zająć. Bo do prowadzenia biznesu będziesz potrzebował konkretnego zestawu wartości, wartości zdeterminowanych przez warunki życiowe w jakich przyjdzie Ci funkcjonować. Badania pokazują, że ponad 50% sukcesu biznesowego to osobowość. W tym wypadku konkretnego systemu wartości.

Lecz wracając do wewnętrznego konfliktu. Będąc zarówno pracownikiem korporacji czy prowadząc swój biznes bez większych sukcesów długo tak nie wytrzymasz. Zacznie się frustracja, spadek poczucia` własnej wartości i zniechęcenie. W końcu dojdziesz do ściany, przy której będą możliwe dwa scenariusze:


1. Jeśli prowadzisz biznes to wrócisz do poprzednich zajęć. Jeśli jesteś pracownikiem korporacji zrezygnujesz z własnych marzeń o biznesie i będziesz robić to co robiłeś do tej pory, pocieszając się, że wszystko jest w porządku.
2. Przezwyciężysz frustrację. Rozpoznasz to po tym, że będziesz już wiedział czego nie chcesz. To dobry znak – to znaczy, że jesteś już po drugiej stronie ściany. Potem jednak zapanuje pustka – to także dobry znak, bo będziesz wiedział już czego nie chcesz, lecz jeszcze nie do końca zdawał sobie sprawę z tego co chcesz. Spokojnie to przyjdzie za chwilę, ważne, żeby nie przestawać szukać. Kiedy już będziesz wiedział czego chcesz – to znak, że jesteś gotowy.

Drugi scenariusz to droga właśnie do osobowości przedsiębiorcy.

W Nowym Jorku w latach 60-tych pewien profesor zadawał jedno pytanie swoim studentom. Sukcesywnie rozszerzał liczę badanych o następne kilkaset tysięcy osób. Okazywało się, że choć odpowiedzi na to jedno pytanie było tyle ilu pytanych, to ów profesor zauważył pewne zasady w odpowiedziach.

Te zasady nazwał poziomami wartości, które opisałem w poprzednich artykułach, a można je znaleźć tu.

Tu jednak zajmujemy się poziomami wartości 4 i 5. Kiedy jesteś na przejściu pomiędzy poziomami wartości wówczas następuje konflikt zakończony jednym z dwóch powyższych scenariuszy. Jeśli wybierzesz pierwsze zakończenie wrócisz na poprzedni poziom, a jeśli drugi wówczas przejdziesz na poziom następny

Poziom 5 to poziom, który jest typowy dla przedsiębiorców. To poziom rywalizacji, poziom motywacji sukcesem materialnym, poziom innowacji, eksperymentów, liczb i inwestycji. Poziom, na którym rodzi się efektywność, nowe sposoby robienia biznesów i postrzeganie ich jako gra, w której rynek to plansza, a rozgrywającymi konkurencja. To poziom ciągłego podejmowania walki, poziom świadomości, że się da. Poziom wartości 5 ma w sobie dużą dozę przedsiębiorczości.

Jeśli opis tego poziomu wzbudza w Tobie niechęć, a prowadzisz biznes, prawdopodobnie musisz włożyć dużo więcej wysiłku w jego prowadzenie, żeby się rozwijał. Jeśli jednak przezwyciężysz emocjonalną ścianę, to wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że dalej pójdzie już łatwiej.

Poziomy wartości nie zwalniają jednak z kompetencji i doświadczenia. To bardzo duża część bycia przedsiębiorcą. Ciągły rozwój kompetencji pozwala na przezwyciężanie trudności, zarządzania ryzykiem czy budowania kompetentnych i profesjonalnych zespołów, które prowadzone z pasją mogą przezwyciężyć wiele trudności i kreatywnie rozwinąć razem z Tobą Twój biznes.

Bez konkretnego zestawu wartości jednak będzie bardzo trudno. Dlatego przeciwstawianie się trudnościom, wyciąganie wniosków z popełnionych błędów, działanie pomimo leku i strachu umożliwi CI nabranie pewności, tak, żebyś mógł swój biznes prowadzić skutecznie. Niby banalne, lecz właśnie tak pozbywasz się ograniczeń, które nie pozwalają Ci przez tę emocjonalną ścianę przejść.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...