O autorze
Partner Zarządzający w projekcie You Can Business.

Pomaga organizacjom wprowadzać innowacyjne modele biznesowe (disruptive business models), specjalizuje się w przyszłych trendach i nowoczesnym zarządzaniu zespołami wspierające zmianę technologiczną 4.0.

Zakładał i zarządzał Międzynarodowym Centrum Outsourcingowym w 3mieście, pomagając globalnym klientom w zarządzaniu procesami. Nagrodzony jako najlepszy Manager w Europie Środkowo Wschodniej w branży Outsourcingowej.

Absolwent Harvard Business School w obszarze Disruptive Strategies.

Wiemy, dlaczego większość celów na 2017 rok ma 90 proc. szans na porażkę. Podpowiadamy, jak to zmienić

123RF/zdjęcie seryjne
Początek 2017 roku to wyznaczanie celów i postanowień. W tym czasie większość firm jest w trakcie ich ustalania lub już zakończyła ten proces. Zauważyliście, że większość metod ustalania celów kończy się w momencie ich ustalenia? Z drugiej strony czy wiecie, że ponad 90 proc. postanowień nie zostanie zrealizowanych, pomimo, iż są dobrze zdefiniowane?

Dlaczego tak się dzieje?
Dlatego, iż większość metodologii skupia się na ustaleniu samego celu, a zapomina o drodze. A to przecież droga jest tym co do celu Cię doprowadzi. Pewnie za chwilę pomyślisz – ale przecież jak nie ma drogi to ją stworzę. Przecież to mój cel – prawda?

Masz rację, lecz tylko do pewnego momentu.
Czy kiedyś zdarzyło Ci się zrobić coś co nie było zgodne z Tobą w 100 proc.? Jak się wtedy czułeś? Co myślałeś? Pół biedy jeśli to było wyrzucenie śmieci czy starcie podłogi. Ale co jeśli wybrałeś/wybrałaś nie tę profesję, nie ten biznes, nie tę żonę czy męża, podjąłeś/podjęłaś nie tę decyzję mająca wpływ na wiele osób? Przecież takie decyzje prędzej czy później doprowadzą do tragedii w najlepszym przypadku. Dlatego w celu najważniejsze jest to, żeby był w 100% nasz. Cel, który jest w 100 proc. spójny z nami.

Kiedy taki będzie?
Kiedy będzie spójny z naszymi wartościami.

Kiedy już taki będzie zastosuj następującą instrukcję – Twój cel będzie miał większe prawdopodobieństwo realizacji:
1. Ustal cel zgodny ze swoimi wartościami (Skąd będziesz widział, że to ten cel? - Zapewniam, poczujesz ekscytację)

2. Zaplanuj 2 pierwsze kroki szczegółowo

3. Daj pierwszy krok, zrewiduj 2 i zaplanuj 3 krok.

4. Celebruj ukończenie każdego kroku (może być okrzyk: „dałem radę!”)

5. Od czasu do czasu bierz poprawkę na kurs główny (okoliczności mogą się zmienić)

6. Powtarzaj punkty 2 do 5, aż osiągniesz cel.

7. Upewnij się, że uczciłeś swój sukces!

Proste?
Kiedyś usłyszałem, że każdy biznes, który jest za dokładnie policzony nie jest dochodowy. Dlaczego? Bo to co najważniejsze nie było uwzględnione, gdyż było trudne do przewidzenia. Innymi słowy – otoczenie zmienia się tak szybko, że i droga do celu zmieni się wielokrotnie. Zaplanuj dokładnie 2 pierwsze kroki i podążaj za powyższym schematem.


Zdradzę także jeden dodatkowy trick:
Kiedy podejmujesz decyzje w zgodzie z samym sobą to jest już mniej istotne czy to jest decyzja dobra czy zła.

Dlaczego?
Bo niezależnie od rezultatu – nie będziesz jej żałował. Co więcej - będziesz mógł dzięki niej jeszcze czegoś nauczyć.I tu możecie zadać pytanie – przecież w większości firm moje cele ustala ktoś inny – więc jak to się ma do tego co dopiero przeczytałem?

O tym w następnym odcinku.

O autorze:

Krzysztof Herdzik – Mentor w projekcie You Can Business.

Profesjonalny Coach

Nagrodzony tytułem najlepszego Managera w Europie Środkowo – Wschodniej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...